10 faktów o magazynie VOGUE

10 faktów o VOGUE petitemaitresse blog

W dzisiejszym zabieganym świecie, zależy nam na jak najowocniejszym wykorzystaniu pędzącego czasu. Pomyślałam, że dobrym sposobem na zgłębienie wiedzy o świecie mody, projektantach, znanych markach oraz modowych tytułach (zarówno dla Was jak i dla mnie) będą regularne wpisy rozpoczynające się hasłem: „10 faktów o…”. Obiecuję, że będę wystrzegać się nudnych informacji rodem z encyklopedii i postaram się zaskoczyć Was newsami, o których nie mieliście pojęcia. Co sądzicie o takim pomyśle?

Dziś eksperymentalnie, serwuję Wam „10 faktów o magazynie VOGUE” – najsłynniejszym piśmie kobiecym w świecie mody.

1. Słowa Vogue, w kontekście mody (jako coś „na czasie”) po raz pierwszy użyto w XVII wieku. Jego etymologia jest jednak znacznie bogatsza. Źródła pochodzenia tego wyrazu, powinniśmy szukać w słownikach języka francuskiego i włoskiego. Kilka stuleci temu, odnosiło się ono do wody, żeglowania i odbijania od brzegu. W końcu „być na fali”, to jednocześnie „być w modzie”!

2. Najstarsze wydania Vogue ukazują się w Stanach Zjednoczonych (1892 – pierwsze wydanie Vogue jako tygodniowego czasopisma dla amerykańskiej socjety), Wielkiej Brytanii (1916) i Francji (1920). Najmłodszymi dziećmi (obecnie) miesięcznika są wydania ukraińskie i tajlandzkie, które liczą sobie niespełna 3 lata.

3. Najdłuższą kadencję (37 lat!) redaktor naczelnej magazynu sprawowała Edna Woolman Chase. Była kobietą niezwykle wymagającą. Jej współpracowniczki podczas pracy w redakcji musiały nosić grube czarne rajstopy, buty z zakrytymi palcami, rękawiczki oraz (coś zupełnie w moim stylu) – kapelusze.

4. 1988 – to rewolucyjny rok dla magazynu Vogue. Stery amerykańskiego wydania przejmuje była redaktor naczelna brytyjskiego wydania miesięcznika – Anna Wintour. To właśnie ją wydawca wzywa na dywanik, kiedy do druku zostaje oddana pierwsza okładka, na której zamiast modelki, pojawia się zwykła dziewczyna w niecodziennym zestawieniu: jeansach za 50$ i bluzie Christiana Delacroix za 10 000$! Od tej pory zestawianie ubrań osiągalnych dla przeciętnego czytelnika z perełkami od projektantów, na łamach Vogue,  staje się codziennością.

5. 93% – tyle wynosi odsetek wszystkich okładek magazynu, na których w ciągu ostatnich sześciu lat pojawiali się celebryci. Pamiętajmy, że w ciągu roku, tylko jeden numer amerykańskiego wydania zdobi sylwetka modelki. To właśnie Anna Wintour odkryła potencjał hollywoodzkich gwiazd i muzyków. Kiedy po raz pierwszy (w maju 1989 roku) na okładce amerykańskiego Vogue’a pojawiła się Madonna, sprzedaż numeru wzrosła o 40%!

6. 100 lat niech żyje nam! Najlepiej sprzedającym się numerem w historii Vogue było jubileuszowe wydanie specjalne czasopisma, które ukazało się w kwietniu 1992 roku. Przed obiektywem Patricka Demarcheliera stanęły światowej sławy modelki (m.in.): Linda Evangelista, Cindy Crawford, Claudia Schiffer czy Naomi Campbell.  

7.  Anna Jagodzińska  to jedyna Polka, która zagościła na okładce amerykańskiego Vogue’a. Nie zapominajmy, że polską królową czasopisma jest Anja Rubik, która pojawiła się na ponad 30. okładkach magazynów z całego świata.

8. Kto czyta nie błądzi… Nie jest niespodzianką, że największą liczbą czytelniczek szczyci się wydanie amerykańskiej edycji magazynu (ok. 12 mln kobiet). Na kolejnych zaszczytnych pozycjach plasują się wydanie: brytyjskie, francuskie, niemieckie i chińskie. Jak się przedstawia demografia? Najstarszymi czytelniczkami Vogue’a są Niemki (średnia wieku przeciętnej subskrybentki magazynu to 42 lata), zaś najmłodszymi – Rosjanki (średnia wieku wynosi 32 lata).

9. Ta liczba przyprawia o zawroty głowy! „Biblię Mody” na całym świecie czyta ponad 20 milionów kobiet! Mimo, że  ze sprzedaży wycofano Men’s Vogue, mężczyźni nadal mają słabość do tytułu. Po papierową wersję amerykańskiego Vogue’a sięga 12,5% mężczyzn, a wydanie cyfrowe czyta aż 42% przedstawicieli płci męskiej! Czyżby Panowie próbowali ukryć przed światem zamiłowanie do świata mody i w tajemnicy przeglądali magazyn na swoich smartfonach?

10. 2 – tylko tyle hashtagów pojawiło się w całej historii Vogue (oczywiście w wersji papierowej). Pierwszy #worldsmosttalkedaboutcover zagościł na okładce kwietniowego numeru z 2014 roku. Zaś kolejny #worldmosttalkedaboutcouple ukazał się dokładnie rok później na okładce przedstawiającej Kim Kardashian i Kanye West, ubranych w ślubne kreacje, w obiektywie słynnej amerykańskiej fotograf – Annie Leibovitz.

Co sądzicie o cyklu „10 faktów o…”?

Jakim wyrazem zastąpilibyście słowo „VOGUE” w następnym poście?

Koniecznie dajcie znać! ♥

photos: VOGUE.COM

 

Dodaj komentarz