Sweater weather

petitemaitresse blog

Nie przez przypadek bryluje wśród najbardziej kultowych elementów garderoby. Zanim jednak osiągnęła spektakularny sukces, jej historia obfitowała w burzliwe przemiany. Biała koszula. W średniowieczu zamożne kobiety nosiły ją jako bieliznę, zaś dla przedstawicieli ubogich warstw społecznych stanowiła uniform zakładany do wykonywania codziennych prac polowych i rzemieślniczych. Na przełomie kolejnych wieków, biała koszula przechodziła dziesiątki metamorfoz, które powoli przyczyniały się do zdobycia przez nią epitetu „kultowa”. Zmianom ulegała jej długość i krój.  W XVIII wieku nadeszła się moda na eksponowanie kołnierza, często zdobionego koronką lub haftowanymi aplikacjami. Wówczas biała koszula była synonimem bogactwa i dobrobytu, a noszenie jej bez okrycia wierzchniego, było uważane za brak dobrych obyczajów. W XX wieku za sprawą Mademoiselle Chanel na stałe zagościła w garderobach kobiet i do dziś dodaje każdej stylizacji niecodziennego charakteru.

W mojej szafie koszule zajmują pierwszorzędne miejsce. Swój biały model z ręcznie wyszywanym kołnierzykiem upolowałam w second-handzie. Sweater weather. Połączenie: koszula + swetrzysko, przywodzi mi na myśl nonszalancko – eleganckie klimaty preppy i jest dla mnie absolutnie jednym z ulubionych zestawień w jesiennych stylizacjach. Wyglądające spod swetra fragmenty koszuli dodają stylizacji odrobiny romantyzmu, a sweter skutecznie otula w przepiękne, choć chłodne popołudnia mojej ulubionej pory roku. Na wierzch narzucam płaszcz o męskim kroju. W tym roku, tak jak w ubiegłym, postawiłam na szarości. Nie ukrywam, że misja poszukiwania płaszcza w tym sezonie była dla mnie niekończącą się udręką, ale ważne, że nareszcie mogę powiedzieć „mission completed”. 

Zastanawiacie się czyj talent przyczynił się do powstania tych małych fotograficznych dzieł? Popełniła je Beata Kościuczyk, za co z tego miejsca raz jeszcze pięknie dziękuję! W piątkowe popołudnie, wśród zszokowanej radzyńskiej „publiczności” i przy asyście dzielnej Kaliny udało się nam uchwycić kilka kadrów z jesienią w tle. Wraz z moją imienniczką szykujemy dla Was jeszcze jedną odsłonę jesieni w wersji nieco artystycznej… 🙂

Bądźcie czujni! ♥

zdjęcia: Beata Kościuczyk

asystentka: Kalina Łobińska

petitemaitresse blog

DSC_7223

DSC_7270

petitemaitresse blog

DSC_7329

shirt,shorts,bag,sweater – sh►coat – Zara►scarf – Top Secret►cap – Cropp

 

Dodaj komentarz